Kategorie
Turystyka

Wakacje w kamperze

Wyobraź sobie wakacje w trakcie których prawie codziennie budzisz się w innym miejscu (może nawet w innym kraju), każdego wieczoru zasypiasz z innym widokiem za oknem, a każdy poranek to nowa ekscytująca przygoda. Brzmi ekscytująco? Jeśli tak to serdecznie zapraszam do zapoznania się z tematyką podróżowania samochodem kempingowym. W tym krótkim tekście chciałbym przybliżyć podstawowe informacje dotyczące kamperów, jak również zachęcić wszystkich niezdecydowanych do tego aby spróbowali spędzić najbliższy urlop właśnie w samochodzie kempingowym.

Kilka podstawowych informacji

Kampery to w zdecydowanej większości pojazdy powstałe na bazie popularnych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Dzięki temu do ich prowadzenia nie są wymagane żadne specjalne uprawienia – w zupełności wystarczy prawo jazdy kategorii B, czyli na standardowe samochody osobowe. Bardzo niewiele konstrukcji wymaga uprawnień kategorii C – są to przeważnie bardzo duże, a co za tym idzie często ekstremalnie luksusowe kampery.

Na rynku znajdziemy firmy które specjalizują się tylko i wyłącznie w budowie kamperów. Oferują one nowe pojazdy o bardzo wysokim standardzie. Telewizor, lodówka, prysznic, klimatyzacja i wiele innych udogodnień – obecnie nikogo już to nie dziwi i stało się praktycznie standardem. Tak naprawdę nowoczesne kampery komfortem pobytu nie odbiegają od przeciętnego pensjonatu czy pokoju hotelowego.

Zanim ruszymy w podróż

Jedną z najbardziej kluczowych kwestii w wakacjach spędzanych w kamperze jest dobre planowanie. Jeśli planujemy przez dłuższy czas pozostawać na jednym polu biwakowym to sprawa jest prosta, jednak jeśli chcemy zwiedzić większą liczbę miejsc to warto poświęcić nieco więcej czasu na organizację. Odpowiedni czas przejazdu między punktami noclegu, znajomość lokalnych przepisów ruchu drogowego, zakup odpowiednich dla samochodu kempingowego winiet, dokonanie rezerwacji na kilku polach biwakowych – to podstawowe kwestie o które powinniśmy zadbać.

W tym miejscu chciałbym poświeci jeden akapit tematowi bezpieczeństwa. Przede wszyściutkim trzeba pamiętać, że w trakcie jazdy każdy pasażer powinien siedzieć na przeznaczonym do tego miejscu i posiadać zapięte pasy bezpieczeństwa. To zaskakujące jak wielu ludzi uważa, że w trakcie jazdy kamperem pasażerowie mogą na przykład leżeć na łóżkach lub wykonywać inne czynności – to całkowicie nierozsądnie i niedopuszczalne. Nie tylko grozi mandatem, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich przedmiotów znajdujących się wewnątrz kampera. W trakcie gwałtownych manewrów lub nagłego hamowania nie powinny one mieć możliwości swobodnego przemieszczania się po kabinie pojazdu.

Zakup kampera? Raczej nieopłacalny

Nowoczesne i dobrze wyposażone samochody kempingowe mogą kosztować naprawdę sporo – ceny sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych nie są niczym nadzwyczajnym. Naprawdę w niewielkiej ilości przypadków zakup kampera na własność będzie rozsądnym posunięciem. Pamiętajmy, że dochodzą nam koszty garażowania, serwisowania, ubezpieczenie, przeglądy technicznie i wiele innych mniejszych opłat.

Zdecydowanie lepszym posunięciem jest korzystanie z wypożyczalni kamperów jak na przykład z oferty firmy ProCamp Silesia. Tego typu wypożyczalnie oferują nowoczesne, zadbane i starannie serwisowane samochody. Dokonujemy rezerwacji, opłacamy wynajem wyłącznie za interesujący nas okres i otrzymujemy gotowy do podróży samochód – z napełnionymi zbiornikami na wodę, naładowanymi akumulatorami, nową butlą gazową i wlanymi specjalnymi płynami do toalety. Po prostu ruszamy w podróż nie martwiąc się o nic innego. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie.

W powyższym tekście zawarłem kilka absolutnie podstawowych informacji dotyczących kamperów. Jeśli zainteresował Cię ten temat to bez problemu znajdziesz w Internecie fora oraz strony internetowe poświęcone karawaningowi, które bardzo szczegółowo opisują temat i zawierają sporo cennych wskazówek – zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej doświadczanych turystów.