Kategorie
Technologia

Smart Home – podstawowe informacje

Inteligentny dom, czyli smart home już dzisiaj nie jest jedynie mrzonką przyszłości, lecz staje się powoli normą. Dzieje się tak z uwagi na coraz więcej inteligentnych urządzeń, które kupujemy wyposażając mieszkania – telewizory, sprzęt AGD, czujniki i kamery, itd. Odrębną kwestią jest jak wykorzystujemy taki sprzęt – nie róbmy tego w sposób tradycyjny.

Podstawową zasadą inteligentnego domu jest jego wyposażenie w sprzęt z którym zdalnie możemy się połączyć i wydawać określone zadania. Nikogo dziś nie dziwi sterowanie telewizorem, sprzętem audio lub oświetleniem za pomocą smartfona. Kłopotem jest jednak sterowanie tymi urządzeniami po opuszczeniu mieszkania. I temu już jednak zaradzono poprzez instalację centralki, z którą można się łączyć z dala od domu. Już niedługo powstająca sieć szerokopasmowego internetu piątej generacji, czyli 5G i tą konieczność usunie. Warto więc zadbać o zakup sprzętu smart obsługującego jak najszersze pasmo częstotliwości.

Dzisiejszy standard smart home w Polsce obejmuje:

• zestawy do monitoringu wraz z kamerami, czyli system czujników ruchu, otwarcia drzwi lub okien, czujników temperatury i zadymienia oraz system kamer przekazujący bezpośrednio obraz pomieszczeń do odbiorcy;

• system sterowania urządzeniami RTV i AGD;

• system sterowania instalacją elektryczną – inteligentne żarówki, przyciski oraz gniazdka;

• system sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją;

• system sterowania bramami posesji, garażowymi oraz drzwiami i żaluzjami.

Trudno we wdrożeniu smart home znaleźć jakieś wady. Do niewątpliwych zalet należą natomiast:

• Bezpieczeństwo – możliwość stałego monitorowania mieszkania opartego na inteligentnych czujnikach sprawia, że unikniemy nie tylko kradzieży, ale także zalaniu, czy pożaru.

• Oszczędności dzięki ograniczeniu kosztów ogrzewania oraz oświetlenia.

• Wygoda – możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami za pomocą smartfona lub sterownika bez konieczności wstawania z łóżka.

Stały postęp technologiczny sprawia, że w swoim otoczeniu już niedługo trudno będzie znaleźć urządzenia bez opcji smart. Odrębną kwestią jest jednak właściwe zabezpieczenie systemu przed ingerencją osób trzecich oraz bezpieczeństwo naszych danych w sieci.