Kategorie
Motoryzacja

Jak przewozić rowery samochodem?

Zabranie rowerów na wakacje czy nawet weekendowy wypad za miasto to doskonały pomysł. Pozwala nie tyko aktywnie spędzić wolny czas, ale również lepiej poznać okolice – jeżdżąc na rowerze dotrzesz do miejsc niedostępnych dla samochodu i nie przegapisz atrakcji, które mogą nie być widoczne z głównej drogi. W tym tekście podpowiemy jak najwygodniej i najbezpieczniej przewozić rowery.

Wewnątrz? Zdecydowanie nie!

Najgorszym sposobem transportu roweru jest zdecydowanie przewożenie go wewnątrz samochodu. Przede wszystkim jest to bardzo niebezpieczne. Zderzenie czy nawet gwałtowne hamowanie może spowodować, że rower poleci w naszą stronę i nawet przy niewielkiej prędkości może spowodować poważne obrażenia. Ponadto nawet posiadając duże kombi i składając siedzenia nie będziemy w stanie przewozić roweru prawidłowo i konieczne będzie ułożenie go na jednym z boków, co może powodować uszkodzenie przerzutki, skrzywienie tarczy hamulcowej, zarysowanie goleni amortyzatora i w konsekwencji prowadzić do kosztowanych napraw. Zdecydowanie lepiej wybrać bagażniki rowerowe. Tylko jaki model wybrać?

Uchwyty na dach

Najdłużej obecnym na rynku rozwiązaniem są uchwyty na dach. Do prawidłowego montażu wymagając posiadania bagażnika dachowego lub belek (w przypadku samochodów z relingami). Ich największą wadą jest fakt, że aby umieścić w nich rower konieczne jest podniesienie go ponad poziom dachu samochodu, a to wymaga sporo siły, co w przypadku drobnych kobiet może być bardzo trudne. W jeden uchwyt zamontujemy tylko jeden rower.

Platformy rowerowe na hak

Pojawiły się na rynku pewien czas temu i z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Mają sporo zalet w porównaniu do tradycyjnych uchwytów. Są droższe w zakupie, ale jedna platforma pozwala przewozić kilka rowerów. Zdecydowaną ich zaletą jest fakt, że aby zamontować rower musimy podnieść go tylko nieco ponad poziom kolan. Ponadto zamontowane na platformie rowery stawiają zdecydowanie mniejsze opory powietrza w porównaniu do tych umieszczonych na dachu. Aby zastosować platformę nasz samochód musi być wyposażony w hak holowniczy.

Uchwyty na klapę

Nie wymagają do montażu żadnych dodatkowych elementów. Ich instalacja do nadwozia odbywa się przy wykorzystaniu pasów, które montujemy do odpowiednich miejsc w samochodzie. Pozwalają przewozić kilka rowerów. Przed zakupem warto się upewnić, że wybrany przez nas model będzie pasował do naszego samochodu.

Istnieje wiele sposobów na wygodny transport rowerów samochodem. Na końcu jeszcze raz warto podkreślić, że każdy z wyżej wymienionych będzie zdecydowanie lepszy i bardziej bezpieczny niż przewóz wewnątrz samochodu.